Fluorescenčné písanie

Správni obchodníci vedia, že pravé bankovky majú vsadený pásik, ktorý svieti, ak ho dáte pod ultrafialové svetlo. Bankovky, ktorým pásik chýba môžu byť rozpoznané – a odmietnuté – ako falošné peniaze. Vedci spoločnosti Xerox vyvinuli technológiu, ktorá jednoducho pridá fluorescenčné písanieaj do iných cenných dokumentov ako napríklad šeky, lístky, kupóny a certifikáty.

"To, nad čím ľudia žasnú ohľadne novej technológie je fakt, že vieme vytvoriť fluorescenčné písanie na digitálnej tlačiarni bez fluorescenčného atramentu," vraví Reiner Eschbach, výskumný pracovník Xerox Innovation Group a hlavný vedec pre farby Raja Bala, spoluautor patentovaného procesu. "To znamená, že štvorfarebná digitálna tlačiareň môže tlačiť všetko to, čo za normálnych okolností a pritom vie simultánne označiť každý dokument fluorescenčným identifikátorom."

Táto technológia Xeroxu je výsledkom momentu inšpirácie. Eschbachova skupina bola zapojená do tvorby iných špeciálnych zobrazovacích technológií (ako napríklad GlossMark® zobrazovanie, ktoré sa používa ako diferenciálny lesk v toneri pre tlač obrázkov podobných hologramu), a rozmýšľala, či by bolo možné zanechať fluorescenčné znaky s konvenčným tonerom.

Uvedomili si, že výrobcovia papiera pridávajú do papiera fluorescenčné prvky, aby papier vyzeral „biely“. Prečo na vyriešenie problému nevyužiť fluorescenciu, ktorá v papieri už existuje? Eschbach a Bala objavili určité kombinácie tonera, ktoré selektívne umožnili fluorescencii svietiť pri vystavení ultrafialovému svetlu. Na základe týchto myšlienok spoločnosť Xerox vyvinula písmo, ktoré tento kontrast využíva na „písanie“ fluorescenčných písmen a čísiel.

"Tak ako desať dolárová bankovka má fluorescenčný pás na autentifikáciu, viem si predstaviť dobu, kedy vaše šeky budú mať váš podpis vytlačený na fluorescenčnom pásiku," povedal Eschbach. "Obchodník ľahko porovná fluorescenčný podpis s aktuálnym na potvrdenie šeku."

Nová patentovaná technológia spadá do portfólia technológií, ktoré spolčnosť Xerox vyvíja s cieľom zvýšenia bezpečnosti dokumentov založených na schopnosti digitálnej tlače vytvoriť na stránke akýkoľvek prvok – čiary, text, obrázky – unikátny pre prijímateľa.

Fluorescenčná tlač je jedna z niekoľkých špeciálnych zobrazovacích technológií, ktorú vedci spoločnosti Xerox vyvinuli za účelom zjednodušenia autentifikácie podozrivých šekov, certifikátov alebo iných tlačených materiálov. Nové špeciálne písmo je súčasťou softvéru Xerox FreeFlow® Variable Information Suite 5.0, ktorý spoločnosť Xerox predáva komerčným tlačiarňam s produkciou personalizovaných dokumentov.


Navigace:


Výsledok vyhľadávania:

Podpora a ovládače | Partnerský portál

Xerox Worldwide Česká republika Slovenská republika > zmeniť